26 Nisan 2016 Salı

SELMA S 250 cc


SELMA Natürel Sızma Zeytinyağları


Ülkemizin mono varyete (tek çeşit ) olarak üretilen, kimyasal ve duyusal analizleri yapılarak tüketiciyle buluşturulan nadide ürünlerimizdendir.
Özellikle etiketlerine baktığınızda her çeşide özel baskı ve koyu renkli şişelerde ışığı engelleyen, tüketiciye bozulmadan ulaştırılması hedeflenen ürün gamını görüyorsunuz.
Her çeşidin ayrı özelliklerini barındıran Natürel Sızma Zeytinyağları; soğuk sıkım tekniği ile elde edildiği için, zeytin meyvesinde bulunan antioksidan ve fenollerini kaybetmez. Buna bağlı olarak da acılık ve yakıcılığı yüksek seviyededir. Zeytinyağında dilinizde hissedilen acılık ile boğazınızda hissedilen yakıcılık olumlu özellik olup yağın kalite kriterini gösteren unsurlardandır. Ürünlerde çeşide göre meyvemsi aromalar (Çimen, yeşil elma, enginar, badem, yeşil muz, çiçek) orta yoğunlukta olup dengeli bir natürel sızma zeytinyağıdır.
Natürel Sızma Zeytinyağlarını salata, meze, soğuk zeytinyağlı yemekler, et yemekleri, balık ve beyaz etlerde kullandığınızda ayrı bir lezzet dünyasına geçeceksiniz. Özellikle bu üst sınıf yağların çiğ tüketilmesini tavsiye ediyorum.
Naturel Zeytinyağı yeni çıktığı yolda 2014 yılı 7.Ulusal Zeytindostu Derneği Kalite Ödüllerinde ALTIN madalya alarak başarısını kanıtlamıştır.

Zeytinyağı besin ögeleri tablosu (100 gr için)
Kalori                             :884 kcal
Lif(g)                             :0
Protein (g)                      :0
Calsiyum (g)                   :0
Doymuş Yağ asiti   (%)     :15
Doymamış yağ       (%)    :85

Kimyasal Analiz Sonuçları
Sınıf                                                                : Natürel Sızma Zeytinyağı
Serbest Yağ Asitliği(oleik asit cinsinden %))        : 0,8
Peroksit değeri (Peroksit değeri(meq gr O2/kg)   : 8

Duyusal Analiz Sonuçları
Meyvemsilik          :1
Acılık                    :1
Yakıcılık                :1

Ayvalık, Memecik, Domat çeşitlerinin eşsiz aromaları mevcuttur.
Tattığınız da badem, çağla tadı alırken kokusunda bergamot çiçeği aroması hakimdir.
Acılık ve yakıcılık ülkemiz yağlarının ortalamasının üzerinde olması zeytinyağının fenol maddelerini kaybetmeden korunduğunun belirtisi olmakla birlikte zeytinyağının işlenmesinde soğuk sıkım tekniğinin uygulandığını göstermektedir. Böylece bu üründe zeytinyağına işlenen Memecik, Ayvalık ve Domat çeşitlerinin kendine özgü acılık, yakıcılık ve meyvemsilik gibi olumlu duyusal özellik seviyelerini uygun koşullarda saklanması koşulu ile raf ömrü boyunca koruyacağına emin olabiliriz.

0 yorum:

Yorum Gönder

iLETİŞİM

Bizimle İletişime Geçin

Bizlere telefondan,dükkanımızdan ve sosyal medyayla iletişime geçin.

Adres:

İnönü Caddesi No:107/B Maltepe,İstanbul

Telefon:

0532 230 78 14 - 0532 263 26 29

Blogger tarafından desteklenmektedir.