26 Nisan 2016 Salı

ABİDİN TATLI MEMECİK 500 CC


 MEMECİK     Naturel Sızma Özel 500 ml  
Önemi ve Değerlendirilmesi

Ege bölgesinin önemli zeytin çeşitlerindendir.
Ege bölgesinin güneyindeki zeytin plantasyonlarında bu çeşide yoğun olarak rastlanmaktadır.
İzmir, Aydın, Manisa, Muğla ve Denizli illeri dışında Antalya, Sinop ve Kahramanmaraş illerinde de rastlanmaktadır.
Taş arası, Aşı yeli, Tekir, Gülümbe, Şehir yağlık gibi isimler verilir.
Meyveleri ve çekirdekleri iri olup, % 28,6 oranında yağ içerir.  
Kurağa karşı dayanıklı, dallanma özelliği iyi ve kuvvetli peririyozite göstermez. Kısmen kendine verimlidir. Ayvalık, Çakır, Erkence ve Memeli çeşitlerine ve Marmara bölgesi çeşitlerinden Gemlik çeşitlerine babalık olarak kullanılır.
Yağı koyu yeşilimsi sarı renkte, meyve kokusu kuvvetli, kimyasal ve duyusal özellikler bakımından Ayvalık çeşidinden sonra gelir.
Yağ oranı yüksek olduğu için yağlık olarak da değerlendirilebilir. Elde edilen zeytinyağında çeşidin kendisine özel meyve kokulu bir yağı vardır.
Ülkemizin mono varyete (tek çeşit) olarak üretilen, kimyasal ve duyusal analizleri yapılarak tüketiciyle buluşturulan nadide ürünlerimizdendir. Özellikle etiketlerine baktığınızda her çeşide özel şişelerde , tüketiciye bozulmadan ulaştırılması hedeflenen ürün gamını görüyorsunuz.
      Her çeşidin ayrı özelliklerini barındıran Natürel Sızma Zeytinyağları; soğuk sıkım tekniği ile elde edildiği için, zeytin meyvesinde bulunan antioksidan ve fenollerini kaybetmez. Buna bağlı olarak da acılık ve yakıcılığı yüksek seviyededir. Zeytin yağında dilinizde hissedilen acılık ile boğazınızda hissedilen yakıcılık olumlu özellik olup yağın kalite kriterini gösteren unsurlardandır. Ürünlerde çeşide göre meyvemsi aromalar orta yoğunlukta olup dengeli bir natürel sızma zeytinyağıdır.
    Natürel Sızma Zeytinyağlarını salata, meze, soğuk zeytinyağlı yemekler, et yemekleri, balık ve beyaz etlerde kullandığınızda ayrı bir lezzet dünyasına geçeceksiniz. Özellikle bu üst sınıf yağların çiğ tüketilmesini tavsiye edilmektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder

iLETİŞİM

Bizimle İletişime Geçin

Bizlere telefondan,dükkanımızdan ve sosyal medyayla iletişime geçin.

Adres:

İnönü Caddesi No:107/B Maltepe,İstanbul

Telefon:

0532 230 78 14 - 0532 263 26 29

Blogger tarafından desteklenmektedir.