26 Nisan 2016 Salı

ABİDİN TATLI GEMLİK 500 CC


               GEMLİK Naturel Sızma Özel 500 ml

Gemlik zeytinin en belirgin özelliği renginin koyu siyah olması ve etinin çekirdekten kolayca ayrılabilmesidir. Meyve ve çekirdekleri orta irilikte olup yaklaşık %30 oranında yağ içerir.
Gemlik bölgesinde üretilen zeytin tad ve yapı özellikleri dolayısı ile dünyanın en iyi sofralık zeytin çeşidi olarak kabul edilmektedir.
Gemlik bölgesinde zeytin ağaçları haziran ayında çiçek açmaya başlar. Temmuz ayında sap budaması yapılarak ağacın daha güçlü kalması sağlanmış olur.
Temmuz - Ağustos aylarında sulama yapılan ağaçlarda zeytin Eylül ayının ikinci yarısında yağlanmaya başlar. Gemlik zeytinlerinin hasadı Kasım, Aralık ve Ocak aylarında yapılır. Eğer Rekor Gelişim kullanıldıysa kasım  ortası  genellikle  hasadı  bitirmiş  olursunuz. Çünkü rekor Gelişim ile  erken  siyahlaşma söz  konusudur.

Önemi ve Değerlendirilmesi
Bu çeşit için Trilye, Kıvırcık, Kaplık, Kara gibi isimlerde kullanılır.
Marmara bölgesinin önemli zeytin çeşitlerindendir.
Bursa, Tekirdağ, Kocaeli, Kastamonu, İzmir, Manisa, Aydın, İçel, Adana, Antalya ve Adıyaman illerinde de yetiştirilmekte olup oldukça geniş bir alana yayılmıştır.
Ülkemizde kamu kurumları ve özel sektör tarafından üretilen zeytin fidanlarının % 80'ne yakını Gemlik zeytin çeşidi fidanlarıdır. Bundan dolayı zeytinciliğin yapıldığı bütün bölgelerde bu çeşide rastlanır.
Meyve ve çekirdekleri orta irilikte olup % 29,9 oranında yağ içerir.
Genellikle siyah sofralık olarak değerlendirilir.
Meyveleri yağ bakımından zengin olduğundan sofralık  dışındaki taneler yağlık olarak değerlendirilir.
Marmara bölgesinde Mudanya, Gemlik, Orhangazi ve İznik yöresinde yoğun olarak yetiştiriciliği yapılmakta olup bölgedeki zeytinliklerin yaklaşık % 80-85'ini oluşturmaktadır. Gemlik zeytin çeşidi çeliklerinin köklenme oranı yüksek olduğu için ülkemizdeki zeytin fidanı üretiminde büyük önem taşımaktadır. Türkiye'de üretilen zeytin fidanının büyük bir kısmı (yaklaşık % 90-95) Gemlik çeşidi olduğundan bu çeşidin yetiştirilmesi oldukça geniş bir coğrafi dağılım göstermektedir. Kısmen kendine verimlidir, gerektiğinde Ayvalık, Çakır ve Erkence çeşitlerine tozlayıcı olarak önerilebilir. Verimi Yüksek bir çeşit olup iyi bakım şartlarında yıllara göre düzenli ürün verir. Erken olgunlaşır. Ege bölgesi şartlarında Mayıs'ın ikinci haftası meyve bağlar, Ağustos'un son haftası ile Eylül'ün ilk haftası yeşil, Kasım'ın ilk yarısı siyah olum dönemindedir. Soğuğa karşı kısmen dayanıklı, Verticillium solgunluğuna orta derecede duyarlıdır.
Çok amaçlı kullanıma elverişli olmasına rağmen genellikle siyah sofralık olarak değerlendirilir. 
Ülkemizin mono varyete (tek çeşit) olarak üretilen, kimyasal ve duyusal analizleri yapılarak tüketiciyle buluşturulan nadide ürünlerimizdendir. Özellikle etiketlerine baktığınızda her çeşide özel şişelerde , tüketiciye bozulmadan ulaştırılması hedeflenen ürün gamını görüyorsunuz.      Her çeşidin ayrı özelliklerini barındıran Natürel Sızma Zeytinyağları; soğuk sıkım tekniği ile elde edildiği için, zeytin meyvesinde bulunan antioksidan ve fenollerini kaybetmez. Buna bağlı olarak da acılık ve yakıcılığı yüksek seviyededir. Zeytin yağında dilinizde hissedilen acılık ile boğazınızda hissedilen yakıcılık olumlu özellik olup yağın kalite kriterini gösteren unsurlardandır. Ürünlerde çeşide göre meyvemsi aromalar orta yoğunlukta olup dengeli bir natürel sızma zeytinyağıdır.
Natürel Sızma Zeytinyağlarını salata, meze, soğuk zeytinyağlı yemekler, et yemekleri, balık ve beyaz etlerde kullandığınızda ayrı bir lezzet dünyasına geçeceksiniz. Özellikle bu üst sınıf yağların çiğ tüketilmesini tavsiye edilmektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder

iLETİŞİM

Bizimle İletişime Geçin

Bizlere telefondan,dükkanımızdan ve sosyal medyayla iletişime geçin.

Adres:

İnönü Caddesi No:107/B Maltepe,İstanbul

Telefon:

0532 230 78 14 - 0532 263 26 29

Blogger tarafından desteklenmektedir.