26 Nisan 2016 Salı

ABİDİN TATLI DOMAT 500 CC


DOMAT
NATUREL SIZMA ZEYTİNYAĞI 
 


      Manisa'nın Akhisar, Turgutlu, Saruhanlı, İzmir'in Kemalpaşa, Bornova, Selçuk, Aydın'ın Söke, Karacasu, ilçelerinde yetiştiriciliği yaygındır.
Meyveleri iri, çekirdekleri orta büyüklükte olup etten kolay ayrılır ve % 20,6 yağ içerir.
Yeşil olum döneminde hasat edilen meyveler çeşitli yollarla tatlandırıldıktan sonra çekirdekleri çıkarılıp çekirdek boşluğuna biber, havuç, badem v.s doldurularak "Dolgulu Zeytin" şeklinde işlenir.

       Ülkemizin mono varyete (tek çeşit) olarak üretilen, kimyasal ve duyusal analizleri yapılarak tüketiciyle buluşturulan nadide ürünlerimizdendir. Özellikle etiketlerine baktığınızda her çeşide özel şişelerde , tüketiciye bozulmadan ulaştırılması hedeflenen ürün gamını görüyorsunuz.
       Her çeşidin ayrı özelliklerini barındıran Natürel Sızma Zeytinyağları; soğuk sıkım tekniği ile elde edildiği için, zeytin meyvesinde bulunan antioksidan ve fenollerini kaybetmez. Buna bağlı olarak da acılık ve yakıcılığı yüksek seviyededir. Zeytin yağında dilinizde hissedilen acılık ile boğazınızda hissedilen yakıcılık olumlu özellik olup yağın kalite kriterini gösteren unsurlardandır. Ürünlerde çeşide göre meyvemsi aromalar orta yoğunlukta olup dengeli bir natürel sızma zeytinyağıdır.
         Natürel Sızma Zeytinyağlarını salata, meze, soğuk zeytinyağlı yemekler, et yemekleri, balık ve beyaz etlerde kullandığınızda ayrı bir lezzet dünyasına geçeceksiniz. Özellikle bu üst sınıf yağların çiğ tüketilmesini tavsiye edilmektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder

iLETİŞİM

Bizimle İletişime Geçin

Bizlere telefondan,dükkanımızdan ve sosyal medyayla iletişime geçin.

Adres:

İnönü Caddesi No:107/B Maltepe,İstanbul

Telefon:

0532 230 78 14 - 0532 263 26 29

Blogger tarafından desteklenmektedir.