26 Nisan 2016 Salı

ABİDİN TATLI AYVALIK 500 CC


AYVALIK 

         Naturel Sızma Özel 500 ml
  

Önemi ve Değerlendirilmesi

Kuzey Ege bölgesinde Balıkesir ilinin Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Edremit ve Havran ilçelerinden oluşan Körfez yöresinde yaygın bir çeşittir. Bu yöredeki zeytinliklerin hemen hemen tamamına yakını Ayvalık çeşidi ağaçlarından oluşmaktadır. Körfez bölgesi dışında Ege bölgesinde İzmir, Çanakkale, Akdeniz bölgesinde Antalya, İçel, Adana, Kahramanmaraş ve Günaydoğu Anadolu'da Mardin illerinde yayılım göstermektedir.
Kuvvetli ve dik gelişme gösterir. İyi bakım şartlarında büyük habituslu ağaç oluşturur.
Genellikle yağlık olarak değerlendirilir. Yağı koku, renk ve aroma bakımından iyi olup kimyasal ve duyusal özellikler açısından üstün kalitelidir. Yeşil ve pembe olum dönemlerinde hasat edilen meyveleri yüksek aromatik kalitede yağ verir.

Ayvalık Zeytini

 
Ayvalık toprakları yaklaşık 2.500.000 zeytin ağacı barındırmaktadır ve bu bölgede doğal yayılım gösteren tüm ağaçlar Ayvalık çeşidi zeytin ağaçlarıdır. Bu rakam Türkiye zeytin ağacı varlığının yüzde ikisini oluşturmaktadır. Yörede doğal yayılım gösteren zeytin ağaçlarının tümü yüzyıllar evvel "delice" denilen yabani zeytin ağacından aşılanmıştır. Bu yüzden de çevre koşullarına karşı çok dayanıklı ağaçlar.
Ayvalık zeytini, gerek yağlık, gerekse sofralık zeytin üretimine uygun bir çeşittir. Kendi yöresinde iyi yetiştirilip, iyi işlendiğinde yüksek duyusal ve kimyasal kalite özelliklerine sahip bir zeytinyağı üretilmektedir.
Kaliteli bir naturel sızma zeytinyağının elde edilmesi, ancak birçok koşulun bir araya gelmesiyle oluşabiliyor.
Zeytin ağacının çeşidi, yetiştiği yöre, bu yörenin senelik iklim koşulları, toprak yapısı gibi özelliklerin Ayvalık`ta bir araya geliş şekli, eşsiz Ayvalık Zeytinyağı lezzetini ortaya çıkarıyor.
Zeytin ağacı varlığı aynı zamanda bir kültür varlığını, mirasını temsil ediyor. 

Ülkemizin mono varyete (tek çeşit) olarak üretilen, kimyasal ve duyusal analizleri yapılarak tüketiciyle buluşturulan nadide ürünlerimizdendir. Özellikle etiketlerine baktığınızda her çeşide özel şişelerde , tüketiciye bozulmadan ulaştırılması hedeflenen ürün gamını görüyorsunuz.

Her çeşidin ayrı özelliklerini barındıran Natürel Sızma Zeytinyağları; soğuk sıkım tekniği ile elde edildiği için, zeytin meyvesinde bulunan antioksidan ve fenollerini kaybetmez. Buna bağlı olarak da acılık ve yakıcılığı yüksek seviyededir. Zeytin yağında dilinizde hissedilen acılık ile boğazınızda hissedilen yakıcılık olumlu özellik olup yağın kalite kriterini gösteren unsurlardandır. Ürünlerde çeşide göre meyvemsi aromalar orta yoğunlukta olup dengeli bir natürel sızma zeytinyağıdır.

Natürel Sızma Zeytinyağlarını salata, meze, soğuk zeytinyağlı yemekler, et yemekleri, balık ve beyaz etlerde kullandığınızda ayrı bir lezzet dünyasına geçeceksiniz. Özellikle bu üst sınıf yağların çiğ tüketilmesini tavsiye edilmektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder

iLETİŞİM

Bizimle İletişime Geçin

Bizlere telefondan,dükkanımızdan ve sosyal medyayla iletişime geçin.

Adres:

İnönü Caddesi No:107/B Maltepe,İstanbul

Telefon:

0532 230 78 14 - 0532 263 26 29

Blogger tarafından desteklenmektedir.